Medycyna konwencjonalna - serwis tematyczny

Strona główna

dzisiaj jest: 21.11.2017


Katalog stron


Nowe rekomendacje dotyczące DHA w ciąży
data: 21.11.2011 / Verco Sp. z o.o.

Nowe rekomendacje dotyczące DHA w ciążyO bardzo korzystnym wpływie kwasów omega – 3 na rozwijający się płód mówiło się od dawna. Teraz informacje te zostały potwierdzone przez Komisję UE, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz Grupę Ekspertów składającą się z lekarzy.

O bardzo korzystnym wpływie kwasów omega – 3 na rozwijający się płód mówiło się od dawna. Teraz informacje te zostały potwierdzone przez Komisję UE, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz Grupę Ekspertów składającą się z lekarzy.

Komisja UE: minimum 200 mg DHA dziennie

DHA to kwas dokozaheksaenowy z grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega – 3. Według najnowszych standardów zdrowotnych Komisji Europejskiej kobiety w ciąży oraz matki karmiące powinny otrzymywać suplementację min. 200 mg DHA dziennie, gdyż wspomaga to prawidłowy rozwój oczu i mózgu u płodu jak i u niemowląt karmionych naturalnie.

Tym samym komisja, jako jeden z najważniejszych organów wydających oświadczenia zdrowotne obowiązujące we wszystkich krajach UE, oficjalnie potwierdziła działanie DHA. Jest to bardzo ważna informacja dla kobiet w ciąży, która ucina wszelkie domysły i niedopowiedzenia w tej materii.

W swoim stanowisku Komisja Europejska potwierdziła również pozytywne działanie kwasów DHA na rozwój narządu wzroku niemowląt do 12. miesiąca życia rekomendując, iż korzystne działanie występuje w przypadku dostarczania im 100 mg DHA dziennie.

Grupa Ekspertów: DHA budulcem komórek nerwowych płodu

Stanowisko UE jest zgodne w wcześniejszymi rekomendacjami polskiej Grupy Ekspertów podanymi do wiadomości publicznej w ubiegłym roku na łamach pisma „Standardy Medyczne/Pediatria”.
Eksperci w swoim stanowisku powołują się na szereg międzynarodowych badań klinicznych. Informowali oni, iż kwas DHA jest ważnym materiałem budulcowym dla komórek nerwowych, mózgu oraz siatkówki oka w czasie życia płodowego.

DHA obecne jest w tłustych rybach morskich, a więc pewną ilość tych kwasów można dostarczać wraz z dobrze zbilansowaną dietą. Jednak według ekspertów przyszłe mamy powinny zwracać szczególną uwagę na jakość produktów rybnych, które spożywają.

Alternatywnie należy podawać odpowiednie suplementy, gdyż po pierwsze ryby mogą być zanieczyszczone metalami ciężkimi, a ponadto spożywanie dwa razy w tygodniu (jak zaleca się ciężarnym) nie pokrywa całego zapotrzebowania. W stanowisku Grupy Ekspertów można również przeczytać iż w przypadku małego spożycia ryb należy uwzględnić suplementację wyższą, np. 400–600 mg DHA dziennie.

PTG: Zapotrzebowanie na DHA w ciąży jest większe

Również Polskie Towarzystwo Ginekologiczne w opublikowanym w lipcu b.r. stanowisku informuje, że podczas ciąży zapotrzebowanie na DHA wzrasta, szczególnie w trzecim trymestrze, co wiąże się z szybkim wzrostem masy tkanki nerwowej ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Według PTG dobowe zapotrzebowanie na nienasycone kwasy tłuszczowe u kobiet ciężarnych i karmiących wynosi około 200-300mg DHA.

Źródła:
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej 7.5.2011
Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie suplementacji DHA i innych kwasów tłuszczowych Omega 3 w populacji kobiet ciężarnych, karmiących piersią oraz niemowląt i dzieci do lat 3. Standardy Medyczne/Pediatria 2010 str. 729-736
Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży. Ginekol Pol. 2011, 82, 550-553

Verco Sp. z o.o.

Verco Sp. z o.o.
ul. Odrowąża 15
03-310 Warszawa

Biuro/adres korespondencyjny:
ul. Edwarda Jelinka 48
01-646 Warszawa
tel. 022 811 41 61
fax: 022 833 51 43
http://www.verco.com.pl

Omnitan Studio
http://www.omnitan.pl
informację dostarczył:
PR public relations
http://pr.otwarty.pl


Ty także możesz skorzystać z darmowej reklamy - nadsyłaj teksty, artykuły i informacje prasowe o swojej firmie, o aktualnościach, nowościach, produktach... Zobacz jak nadsyłać informacje prasowe do naszych serwisów.


Witamy

Witamy w naszym serwisie internetowym


Zapraszamy

Zapraszamy do współpracy przy tworzeniu serwisu Medycyna konwencjonalna - możesz dodać swój wpis do katalogu oraz nadsyłać informacje prasowe, nowości, ciekawostki.
Polecamy

ostatnio dodane informacje prasowe, teksty, artykuły:


© webwweb.pl | Medycyna konwencjonalna - strona główna | Medycyna konwencjonalna - wiadomości | katalog